fbpx
Tasarım

Psd nedir? Psd Dosyası nasıl açılır?

psd nedir, psd açılımı nedir, psd formatı nedir ve psd dosyası nasıl açılır sorularına yanıt bulabileceğiniz bu makalede tüm detaylara yer verdim.

Makale içeriğinde psd nedir, psd dosyası nasıl açılır sorularının yanı sıra grafik tasarımcısı olmak isteyenler için bu soruların cevabını ve daha fazlasını direkt alabileceği adobenin sitesinden de bahsettim.

Adobe programları grafik tasarımcısı ve video tasarımcısı kişiler tarafından en çok tercih edilen programlardandır. bunların başında gelen Adobe Photoshop cs6 programı önceden oluşturulmuş resimlerinizi veya grafiklerinizi yapılandırabileceğiniz ve harikalar yaratabileceğiniz bir programdır.

Peki photoshop kullanırken ne gibi dosya formatlarında çıktılar alabiliyoruz? psd, png, jpeg, pdf, pxr başta olmak üzere bir çok dosya formatında kayıt alabiliyoruz.

Psd nedir? Kaynağından

Adobe photoshop’ta bir grafik çalışmanızı kaydedip daha sonra ayarlarınızı bozmadan tekrardan çalışmaya devam edebilmeniz için Adobe Photoshop’un kendi çalışma formatı olan psd (Photoshop Document) özel oluşturulan dosya formatıdır. eğer bir çalışma yapıyorsanız psd olarak kaydı tamamlayıp daha sonra açmak istediğiniz de kaldığınız yerden çalışmanıza devam edebiliyorsunuz.

Psd dosyası nasıl açılır?

Psd dosyalarını açabilmeniz için ihtiyacınız olan tek program Adobe Photoshop’tur. psd dosyasını açmak için eliniz de var olan psd dosyasına çift tıklamanız yeterli olacaktır. eğer ilk defa açacaksanız mouse ile sağ tık birlikte aç seçeneklerinden photoshop’u seçerek kolayca açabilirsiniz. Daha sonrasında açtığınız psd dosyasını dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

2014’ten beri adobe photoshop, after effects, premiere pro, Illustrator ile tecrübelerimi makale olarak sizlere sunmayı hedefliyorum eğer takip etmek istiyorsanız web sitemi açtığınız da ekrana gelen bildirimleri kabul ederek makalelerimden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Makaleyi hazırlarken herhangi bir kaynak kullanmadım 2014 yılından beri kullanmamın verdiği deneyim ve tabi bu süre zaafında helpx.adobe.com web sitesinden zaman zaman bilgi desteği aldım. eğer siz de photoshop kullanırken psd nedir ve psd dosyası nedir sorularının yanıtını direkt olarak bu siteden alabilrsiniz.

Doğuhan Subaşı

20 Yaşındayım, İstanbul'da yaşıyorum. Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum ve şuan İstanbul Medipol Üniversitesi'nde Ameliyathane Bölümünü Okuyorum. 14 Yaşımdan beri Grafik tasarım, video tasarım, web arayüz tasarım ve makale yazarlığı alanları ile ilgileniyorum aynı zamanda webmasterlik ile de ilgileniyorum. şimdiye kadar e-ticaret,haber sitesi,blog,ajans ve daha fazlası deneyimlerim oldu.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. grafikle ilgili bir dosya indirince bin tane zımbırtı geliyor 🙂 .psd uzantısını anlatmanız iyi olmuş dosyaları rahatlıkla ayırabiliriz….

    1. Hayır sadece adobe’nin ürünü olan Photoshop programı aracılığıyla açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu