fbpx
Bilim

Öğrencilerin Bilimsel Araştırmaya Yönelik Tutumları

Lise ve üniversiteye hazırlık öğrencilerinin bilimsel araştırmaya yönelik tutumları ve bu yolda çözüm önerileri

Öğrencilerin Bilimsel Araştırmaya Yönelik Tutumları, Lise ve üniversite öğrencilerinin bilimsel araştırmaya yönelik tutumları bulunduğu ülkenin bilim ve teknik açısından gelişmesinin ayağı olduğu bilinmektedir. Öğrencilerin lise yıllarında başlayıp üniversite yıllarındaki almış olduğu eğitim ve kazandırıldığı bakış açısı öğrencilerin yöneleceği alanı belirlemektedir. Fakat öğrencilik yıllarında akademik kariyer öğreneceği bilgilerden daha çok gelecek kaygısı ve sınav notlarını sorun etmektedirler. Oysaki öğrenciler bilim ve teknik anlamda yapacağı çalışmaların sınav notlarına, okuduğu mesleklere rağmen başarılı olmasında büyük etken olacağının farkında değillerdir.

Öğrencilerin Bilimsel Araştırmaya Yönelik Tutumları

Çoğu öğrenci lise döneminden üniversite sonrası dönemine kadar genel de bilimsel anlamda çalışmalar da bulunmuyor. Bazı azınlık ise üniversite döneminde gerek akademik anlamda gerek ise bilim alanında çalışmalar yapmak için lise döneminden itibaren kendini buna hazırlıyor. Bir kesim ise, lise döneminde bilimsel veya akdemik tarafına önündeki süreçte olan üniversite döneminde ilgilenme kararı alıyor.

Öğrencilerin Bilimsel Araştırmaya Yönelik Tutumları

İlgili Ama Başarısız Öğrencilerin Kazandırılması

Bazı Öğrencilerin Bilimsel Araştırmaya Yönelik Tutumları erken yaşlardan itibaren başlamakadır. Bu kesimdeki bazı kişiler, araştırma başlangıcına nasıl yol izleyeceğini bilmediğinden kısa süre içerisinde pes edip bir süre sonra tekrar aynı şekilde yol izlemektedir.

Araştırma sonucu olarak başta TÜBİTAK olmak üzere, ilgili kurum ve kuruluşların ilgili öğrencilerin veya kişilerin tespiti için bir operasyon düzenlenebilir veya öğretmenlerin yardımı ile öğrencilerin bilimsel araştırmalara yönelik ilgilerine destek olabilirler.

Bu araştırma içeriği yazar gözlemi ve 75 kişilik üniversiteye hazırlık dönemi öğrencisine yapılan anket sonucuna göre tarafımca çıkarım yapılmıştır.

Doğuhan Subaşı

21 Yaşındayım, İstanbul'da yaşıyorum. Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum ve İstanbul Medipol Üniversitesi'nde Ameliyathane Bölümünden 2021 yılında mezun oldum. 14 Yaşımdan beri Grafik tasarım, video tasarım, web arayüz tasarım ve makale yazarlığı alanları ile ilgileniyorum aynı zamanda webmasterlik ile de ilgileniyorum. şimdiye kadar e-ticaret,haber sitesi,blog,ajans ve daha fazlası deneyimlerim oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu