fbpx
Sağlık

Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Covid-19 adıyla bilinen Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan bulaşıcı hastalık hakkında bilmeniz gerekenler.

Koronavirüs, 2019 yılının aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve antartika hariç tüm dünyada etkili olan Covid-19 adındaki virüs dünya için büyük tehdit oluşturuyor.

Koronavirüs (Covid-19) Nedir?

Yeni Koronavirüs (Covid-19) solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişerek ölüm sonuçlanabilen bir virüstür.

Koronavirüs Ne Zaman Nerede Ortaya Çıktı?

Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanmıştır.

Koronavirüs Tüm Canlılarda Görülüyor mu?

hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir.

Koronavirüs Belirtileri ?

2 ila 14 gün aralığında bir kuluçka süresinden sonra yüksek ateş, halsizlik ve kuru öksürük görülebilmektedir. Bazı hastalarda bu belirtilere boğaz ağrısı, burun akıntısı, ağrı ve ishalde görülebiliyor.

Koronavirüs’ten Nasıl Korunmalıyız?

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçınmalısınız.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza ellerinizi yıkamadan dokunmamalısınız.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Öksürüğünüzü dirsek içi ile kapatın veya tek kullanımlık mendil kullanın.
  • Sık dokunulan nesnelere temastan kaçnının.

Maske Koronavirüs’ten korur mu?

Maske takmak hasta birinin size yakından hapşırması veya öksürmesi esnasında koruyabilir. ancak durumun ardından maskeyi kullanmaya devam ederseniz maskeye bulaşan bakteriler maskeden yüzünüze kolayca geçebileceğinden hasta olma ihtimaliniz yüksektir. Hasta olan biriyle temasınız yoksa maske takmanıza gerek yoktur.

Koronavirüs Aşısı Varmı?

Güncel olarak geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır. ancak virüs ile savaşan bütün ülkelerin çalışmaları devam etmektedir.

Türkiye’de Koronavirüs Haberi

20 Mart gece saatlerinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca 3565 şüpheliye yapılan testlerden 311’i corona virüs taşıdığı tespit edildiğini ve gün içinde 5 hastayı kaybettiğini açıkladı. güncel olarak 670 hasta ve toplam 9 hasta corona virüsten hayatını kaybetti. özellikle hayatını kaybedenlerin yaş ortalaması yaşlı kesimde olduğunu ve vücut dirençlerinin zayıf olduğun da belirtti.

Kaynak
Sağlık BakanlığıBilen YazarMedipol Sağlık Grubu

Doğuhan Subaşı

20 Yaşındayım, İstanbul'da yaşıyorum. Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum ve şuan İstanbul Medipol Üniversitesi'nde Ameliyathane Bölümünü Okuyorum. 14 Yaşımdan beri Grafik tasarım, video tasarım, web arayüz tasarım ve makale yazarlığı alanları ile ilgileniyorum aynı zamanda webmasterlik ile de ilgileniyorum. şimdiye kadar e-ticaret,haber sitesi,blog,ajans ve daha fazlası deneyimlerim oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu