fbpx
Tasarım

Grafik tasarımcısı ne iş yapar?

Hayal gücünüzle tasarladığınız özgün tasarımlarla insanları etkilemeyi başarabilmek bir grafik tasarımcısı'nın temel gerekliliklerindendir. bunu başarabilen insanların grafik tasarımcısı olma eğilimi de yüksektir.

Grafik tasarımcısı ne iş yapar, Grafik tasarımcısı kişiler sayesinde insanlar gelişen dünyanın gelişen teknolojisinde gün geçtikçe görsellere daha çok önem vermektedir. youtube,instagram gibi platformlar bunun öncüsü haline gelirken grafik tasarımcısı olmanın değeri gün geçtikçe artmaktadır. Peki bu kişiler ne iş yapıyor ve çalışma alanları neler?

Grafik Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Gönderilmesini istenen mesaj görsellerle zenginleştirerek kitleye uygun bir şekilde, logo, afiş, ürün ambalajları, kurumsal kimlik tasarımları, web site tasarımı, kitap tasarımları gibi tasarımlar üzerinde iletmeye çalışan kişilere denir.

Tabi mesajı kitleye en uygun şekilde ve özgün bir biçimde göndermenin zorlukları da vardır. bu faktör bir tasarımcıyı diğer tasarımcılardan ayıran faktörlerdendir.

Grafik Tasarımcılar Nasıl Çalışır?

Freelancer ve tam zamanlı olarak iki farklı çalışma modelini kullanabilmektedirler. Fakat hangi modeli seçerse seçsin aşağıdaki maddelere uygun çalışmaları gerekmektedir.

 • Müşteriyi iyi dinleyerek istediğini anlamalı ve tasarım aşamasında müşteri ile irtibatta olmalıdır
 • Müşterinin temel isteklerini karşılamanın yanı sıra kendi hayal gücüyle tasarıma artılar katmalıdır.
 • İlgili tasarımın çalışma süresine uygun çalışarak tam zamanında teslim etmelidir.
 • Tasarımın yayınlanacağı platformun ölçülerine hakim olması gerekmektedir.
 • Ekip çalışması gerektiren tasarımlarda sanat yönetmeni, pazarlama uzmanı gibi ekip üyeleri ile entegre çalışmaya uygun olmak.

Grafik tasarımcısı ne iş yapar

Grafik Tasarımcısında Olması Gereken Nitelikler

 • Hayal gücü geniş ve yaratıcı olmalı
 • Renk zevki olmalı
 • Detaylara karşı dikkatli olmalı
 • İletişimi güçlü olmalı
 • Sanatsal bakış açısının yanı sıra pazarlamacı bakış açısı da bulunmalı
 • Zamanını iyi ayarlayarak zamanlı teslimat yapabilmeli
 • Photoshop,illustrator, Corel Draw programlarına hakim olmal

Grafik Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Diplomalı tasarımcı olmak için Güzel Sanatlar Ve Tasarım Fakültesinde Grafik Tasarım bölümünü okuyarak 4 yıllık bir eğitimin ardından diplomalı bir grafik tasarımcı ünvanını alabilirler. Ancak mezun olduktan sonra özgün tasarımlara imza atarak aktif bir tasarımcı olmanız gerekmektedir. merak etmeyin iyi bir tasarımcı olmak için 4 yıl boyunca eğitim almanıza gerek yoktur. çünkü iyi bir tasarımcı 4 yıl eğitim alma ile değil 4 yılını nasıl değerlendirdiğine bağlıdır. Grafik tasarım alanına hobi olarak başlayıp işi olarak devam eden bir çok ünlü diplomasız başarılı grafik tasarımcısı mevcuttur.

Grafik tasarım alanında ilerlemek ve hayal gücünüzü dijitale dökmek için internet ortamında bir çok fırsat mevcut. udemy, youtube gibi ortamlardan sıfırdan kendinizi ileri seviyeye kadar taşıyabilirsiniz. şunu unutmayın, ne kadar çok tasarıma imza atarsanız o kadar hızlı başarırsınız. Grafik tasarımcısı ne iş yapar adlı makalem hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Doğuhan Subaşı

20 Yaşındayım, İstanbul'da yaşıyorum. Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum ve şuan İstanbul Medipol Üniversitesi'nde Ameliyathane Bölümünü Okuyorum. 14 Yaşımdan beri Grafik tasarım, video tasarım, web arayüz tasarım ve makale yazarlığı alanları ile ilgileniyorum aynı zamanda webmasterlik ile de ilgileniyorum. şimdiye kadar e-ticaret,haber sitesi,blog,ajans ve daha fazlası deneyimlerim oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu